Červená farba nesie so sebou viacero konotácií. Život i smrť, lásku, erotiku, teplo, agresivitu, nespútanú energiu… A ak červenú použijete v interiéri, môžete docieliť nevídané účinky.
Červená farba so širokou škálou svojich odtieňov obsiahne celé spektrum emócií, ktoré v nás dokáže vyvolať. Samozrejme, u každého dominujú iné, často spojené s vlastnými subjektívnymi zážitkami a empíriou, jedinečné aj preto, lebo emocionálny svet každého z nás je unikátny. A dokonca v mysliach ľudí „trpiacich“ synestéziou môže (nielen) červená farba rozozvučať celé symfónie a naopak: ak započujú hudbu, vidia hru farieb…

Účinky červenej veľmi dobre poznajú nielen psychológovia, ale aj marketéri, ktorí – podľa účinku, na ktorý cielia – túto farbu využívajú v rôznych kampaniach, politické nevynímajúc. Azda najznámejším príkladom je využitie červenej farby v notoricky známych sieťach rýchleho občerstvenia, ako je McDonald’s či KFC – červená (zvlášť v kombinácii so žltou) totiž dokázateľne povzbudzuje chuť do jedla.

Čas vianočný…
Najkrajšie sviatky roka klopú na dvere a ruku na srdce – koľkí z nás rok čo rok s neochvejnou zotrvačnosťou siahajú po overenej farebnej stálici – kombinácii červenej, zelenej a zlatej? Aktuálne trendy, samozrejme, vždy prinesú nejakú „novinku“, ktorá rozbije zaužívaný farebný stereotyp, avšak tradicionalisti – ak sa aj dajú nalákať na radikálnu farebnú vianočnú zmenu – sa po nezriedka jednorazovom experimente vracajú k tradičným farbám symbolizujúcim vianočné sviatky. Tu možno dodať azda len toľko – na Vianoce je dovolené toľko gýča, koľko len znesiete – rozjasnite svoj príbytok farbami, akými len chcete – dôležité je, aby ste si pomocou nich vyčarili dokonalú atmosféru pohody a pokoja.

Neočakávaná červená
Interiérová dizajnérka Taylor Simon z Brooklynu je veľmi populárna najmä na rôznych sociálnych sieťach – svojim klientom poskytuje služby nielen osobne, ale aj virtuálne. Pri práci často využíva aj vintage kúsky a navrhuje interiéry, ktoré sú nielen krásne, ale aj prudko obývateľné a ktoré nepôsobia neosobne. Pre jej štýl je typická rovnováha medzi formou a funkčnosťou. Z nových pohľadov Taylor Simon stojí za spomenutie teória nečakanej červenej v interiérovom dizajne – Unexpected Red Theory.

Ak podľa Taylor pridáte do interiéru čokoľvek červené, tak to automaticky zlepší jeho vzhľad. Samozrejme, tento pohľad má aj v radoch odborníkov a konkurencie svojich kritikov. Podľa niektorých síce môže byť červená pri správnom použití sofistikovaná a hravá, ale netreba čakať, že ak napríklad hodíte na pohovku červený vankúš, tak vaša izba bude odrazu dokonalá. Neľútostní kritici poukazujú na to, že Taylor Simon neprichádza s ničím novým a preborným; červený akcent predsa patrí k najstarším trikom, ktorý sa v dizajne využíva celé roky, je klasický a nadčasový. Netreba zabúdať, že úlohu, samozrejme, zohráva aj odtieň, sýtosť a žiarivosť farby…
Zanechajme však ideový súboj dizajnérov či odborníkov na farby, ktorí podčiarkujú, že dôležité je okrem iného aj to, či ide napríklad o analogické (podobné) alebo komplementárne (dopĺňajúce sa) kombinácie farieb.

Tep, tlak i dych
Ako sme už načrtli, farby majú svoje psychologické i fyziologické pôsobenie. Ak si vezmeme na paškál práve červenú, napríklad Massimo Caiazzo, taliansky dizajnér, odborník na farby a konzultant, odporúča používať červenú „opatrne“, pretože táto farba spôsobí, že sa vám mierne zrýchli pulz, zvýši tlak krvi a frekvencia dýchania. Podľa neho naše telo potrebuje vynaložiť viac energie, ak sa pozeráme na niečo červené.

Nuž, je pravda, že postoje k červenej sa líšia, na niekoho pôsobí viac, na iného menej rušivo, preto aj mnohí interiéroví dizajnéri nabádajú pri používaní tejto farby k striedmosti. Iste, mnohí budú súhlasiť s názorom, že neutrálnejšie, zemitejšie a menej výrazné farby sa tak rýchlo „neokukajú“ a práve tie príliš intenzívne a výrazné môžu už po relatívne krátkom čase pôsobiť unavujúco a podnecovať ku zmene. Ak však budete cibriť svoj zmysel pre mieru a vkus, tak nie je dôvod, prečo by ste sa mali červenej pri zariaďovaní svojich príbytkov či kancelárií vyhýbať. Niekedy naozaj dokáže zázraky trebárs zrkadlo s červeným rámom, nástenné svietidlo či subtílny červený nábytkový solitér. A práve na takéto kúsky v interiéri poukazuje pri využívaní červenej aj dizajnérka Taylor Simon, keď pre ELLE DECOR uviedla, že jej zámerom bolo oživiť farebne monotónne priestory a že miluje každé nečakané uvedenie farieb do miestnosti, a to najmä červenej.

Text: Miriam Bartošová, foto: westwing.sk, hi-werns.com