Akú formu detoxu zvoliť v tomto roku?

187
Detox
Prírodné džúsy sú zrejme najznámejšou cestou, ktorou sa pri detoxe vydať.

Pod slovom detox si každý predstaví niečo iné. Niekto má pred sebou vidinu dní, počas ktorých tuhú stravu nahradia šťavy, iní zas vidia zdravý jedálny lístok, v ktorom nezaťažujeme telo múkou či pridanými cukrami.

Taký detox sa potom môže pokojne stať novou cestou stravovania, pričom z mierne kontroverzného čistenia robí skôr zdravý životný štýl. Aké formy má detox v roku 2019?

 Klasika alebo prírodné džúsy

Prírodné džúsy sú zrejme najznámejšou cestou, ktorou sa pri detoxe vydať. Ovocné a zeleninové šťavy sa stanú vaším jediným príjmom počas minimálne troch dní. Ak si chcete všetko pripravovať sami, budete potrebovať kvalitný mixér, ktorý vám prácu výrazne uľahčí a zároveň vytvorí tú najlepšiu konzistenciu. Odrádza vás predstava neustáleho mixovania? V tom prípade si objednajte detox šťavy pripravené presne tak, aby nahradili jedlá počas všetkých častí dňa. Tento spôsob detoxu však odporúčame vtedy, ak ste priaznivcami ovocia, zeleniny a džúsov, pretože nemá cenu tlačiť do seba niečo, k čomu by ste mali odpor. Predsa len, cieľom je cítiť sa lepšie. Vyskúšať môžete aj ochutené bio brezové šťavy.

Detox
Ovocné a zeleninové šťavy
Detox
Glykemický index je pri polievkach tiež nižší.

Dajte šancu polievkam

Polievky sú nové džúsy – aj to by sa dalo povedať o ďalšej metóde detoxu, ktorá plní svoj účel vďaka zeleninovým a mäsovým vývarom. Ideálny spôsob pre tých z vás, ktorí skrátka potrebujú teplé jedlo. V zimnom období sa jednoznačne hodia viac než studené šťavy. Navyše odpadá aj psychický aspekt, ktorý hrozí pri džúsoch – nepríjemný pocit, že iba pijete a neprijímate nijaké jedlo. Glykemický index je pri polievkach tiež nižší, ovocné šťavy obsahujú dosť cukru, takže ďalší bod pre horúce vývary. Polievkam podľahli mnohé celebrity vrátane Kate Hudson alebo Gwyneth Paltrow, ktorá sa zdravým životným štýlom preslávila.

Probiotiká na pomoc

Že poznáte probiotiká skôr ako odporučenie od lekára na harmonizovanie organizmu pri záťaži antibiotikami? Presne na tento účel ich môžete použiť aj pri detoxe. Myslite však na to, že každý máme iné prostredie, ktoré vznikalo po generácie, a univerzálne probiotiká v ňom nemusia dlhodobo účinkovať. Probiotiká by preto podľa odborníkov mali byť spojené so zdravým stravovaním, aby ich účinok pretrvával. Všeobecne sa odporúča znížiť konzumáciu cukrov a tukov a zvýšiť príjem vlákniny. Vnútorne užívané probiotiká nie sú jediným spôsobom, ako si užiť ich pozitíva. V posledných mesiacoch sa hovorí o probiotickej kozmetike, ktorá je vhodná pre všetky typy pleti, ale najväčším zázrakom sú pri použití na suchú a problematickú pokožku.

Detox
Zájdite si na detoxikačnú masáž.

Opojná wellness starostlivosť

Odmeňte sa za tvrdú drinu a za rozhodnutie vydať sa správnou cestou a zájdite si na detoxikačnú masáž. V Planet Zen sa pod názvom Zenforia detox ukrýva bylinná parná kabína, peeling, detoxikačná maska na vlasy, kúpeľ, telový zábal a masáž celého tela. Ak spirituálnym procedúram nefandíte, v tom prípade si zamilujete prostredie salónu Laboratory, ktorý nájdete za rohom Parížskej ulice. Deväťdesiatminútový Nude scrub spočíva v peelingu celého tela s pieskom z Bora Bora, ktorý detoxikuje, vyživuje a obnovuje pokožku pomocou detoxikačného a odvodňovacieho oleja s mätou a citrónovou trávou pre rýchlejšie vylučovanie toxínov. A čo momentálne „letí“ medzi celebritami? Infrared sauna, pri ktorej vás zahalí špeciálna metalická deka, ktorá efektívnejšie zahreje, naštartuje sa váš metabolizmus a infračervené žiarenie dokonca zacelí drobné poranenia. Pokojne však vyskúšajte aj klasickú Infrared saunu.

Detox
Pokojne však vyskúšajte aj klasickú Infrared saunu.

Text: Lenka Komrsková, foto: archív značiek