Vyšperkujte si záhradu kvitnúcimi krami

135
kvitnuce kry
orgován

Mnohé z nich kvitnú už skoro na jar, ďalšie počas jari, v lete a posledné ešte aj začiatkom jesene. Výber je obrovský, rozhodnúť sa môžete pre druhy s rôzne veľkými alebo aj príjemne voňavými kvetmi. Teraz je vhodný čas aj na výsadbu. Ktoré druhy sú najkrajšie a zároveň nenáročné?

Záplavou kvetov vás v jarnom období dokáže potešiť viacero pekných a v našich podmienkach osvedčených krov. Je to napríklad kalina obyčajná (Viburnum opulus) a jej odroda „Roseum“. Biele guľovité súkvetia pripomínajú kvety hortenzií. Ide o statný a až do výšky 2,5 m dorastajúci ker, ktorý vynikne v pozadí kvetinových záhonov, pri plotoch a v predzáhradkách. Na slnečnom alebo polotienistom mieste sa rýchlo rozrastie a vytvorí hustý porast, každoročne ozdobený veľkou záplavou kvetov. Nie je náročný na starostlivosť a hodí sa aj pre pestovateľov začiatočníkov.

Jarní krásavci

K ďalším vďačným tipom patrí kéria japonská (Kerria japonica) a jej odroda „Pleniflora“. Púta prekrásnymi sýtožltými kvetmi a nápadná je aj zelenými lesklými konárikmi. Podobne ako kalina môže dorásť až do výšky 2,5 m. O niečo nižší je dulovec. Pestuje sa viac druhov, osvedčený v našich záhradách je najmä dulovec japonský (Chaenomeles japonica). Prednosťou tohto kra je okrem bohatého kvitnutia (kvety má ružové alebo tehlovočervené) aj tolerancia voči znečistenému mestskému ovzdušiu a ozdobné voňavé plody. Obrovské množstvo kvetov ozdobí tento ker vždy v apríli až máji. Patrí k druhom, ktoré nevyžadujú pravidelný rez. Dôležité je však vyhradiť mu dostatok miesta, zvykne sa totiž rozrásť do šírky. Jarnou klasikou je zlatovka (Forsythia intermedia), často označovaná aj ako zlatý dážď. Patrí k nenáročným opadavým krom, vynikne samostatne aj v skupinách spolu s inými krami, no pestovať sa môže aj vo forme voľne rastúceho či tvarovaného živého plota. Menej časté sú v našich záhradách trojpuky (Deutzia).

kvitnuce kry
kalinaa

V ponuke je viac druhov aj odrôd. Ide o úplne nenáročné kry s pôvabnými voňavými kvetmi, či už jednoduchými alebo plnými, bielymi či ružovými. Zvoliť môžete druhy s nižším alebo vyšším rastom. Tento ker ocení dostatok slnka, nádherne sa ukáže v mestskej aj vidieckej záhrade. Nepatrí k často vysádzaným, no rozhodne k tým najvďačnejším. V poslednej dobe sa k viac obľúbeným záhradným krom opäť zaradili aj vajgélie (Weigela). Vybrať si môžete z viacerých druhov a odrôd. Kvety tejto dreviny sú trúbkovité, biele, ružové alebo bordové. Niektorí zástupcovia okrem krásnych kvetov ponúkajú aj ozdobné listy, bielo panašované alebo sfarbené do tmava. Vajgélia ocení dostatok slnka, výživnú pôdu a ak je pravidelne strihaná, každoročne poteší veľkou nádielkou kvetov, ktoré lákajú mnohé druhy užitočného hmyzu. Počas jari môžu záhradu ozdobiť, vyfarbiť a prevoňať aj orgovány, no okrem tých najviac pestovaných sa vyplatí vyskúšať aj nenáročnejší orgován Mayerov (Syringa meyeri). Má síce menšie kvety, ale býva ich viac a sú voňavejšie.

kvitnuce kry
dulovec

Letný karneval

Množstvo pekných a nenáročných krov rozkvitá aj počas leta. Koniec jari a začiatok leta patrí exoticky pôsobiacemu a nenáročnému kalykantu (Calycanthus floridus), ktorý púta vínovočervenými kvetmi s korenistou vôňou. Neskôr v lete rozkvitá ibištek sýrsky (Hibiscus syriacus). Lievikovité kvety tejto dreviny sú buď biele, fialové, alebo ružové, jednoduché aj plné. Tejto drevine ulahodia slnečné a teplejšie záhrady a pestovať ju môžete nielen v tvare kríka, ale aj menšieho stromčeka. Klenotom slnečnej kvetinovej záhrady môže byť aj budleja (Buddleja davidii). Púta dlhými, najčastejšie ružovými alebo fialovými, sladko voňajúcimi súkvetiami, ktoré intenzívne lákajú motýle.

kvitnuce kry
budleja

Text: Daniel Košťál, foto: pexels.com