Mnohé z nich kvitnú už skoro na jar, ďalšie počas jari, v lete a posledné ešte aj začiatkom jesene. Výber je obrovský, rozhodnúť sa môžete pre druhy s rôzne veľkými alebo aj príjemne voňavými kvetmi. Teraz je vhodný čas aj na výsadbu. Ktoré druhy sú najkrajšie a zároveň nenáročné?
Záplavou kvetov vás v jarnom období dokáže potešiť viacero pekných a v našich podmienkach osvedčených krov. Je to napríklad kalina obyčajná (Viburnum opulus) a jej odroda „Roseum“. Biele guľovité súkvetia pripomínajú kvety hortenzií. Ide o statný a až do výšky 2,5 m dorastajúci ker, ktorý vynikne v pozadí kvetinových záhonov, pri plotoch a v predzáhradkách. Na slnečnom alebo polotienistom mieste sa rýchlo rozrastie a vytvorí hustý porast, každoročne ozdobený veľkou záplavou kvetov. Nie je náročný na starostlivosť a hodí sa aj pre pestovateľov začiatočníkov.
Jarní krásavci
K ďalším vďačným tipom patrí kéria japonská (Kerria japonica) a jej odroda „Pleniflora“. Púta prekrásnymi sýtožltými kvetmi a nápadná je aj zelenými lesklými konárikmi. Podobne ako kalina môže dorásť až do výšky 2,5 m. O niečo nižší je dulovec. Pestuje sa viac druhov, osvedčený v našich záhradách je najmä dulovec japonský (Chaenomeles japonica). Prednosťou tohto kra je okrem bohatého kvitnutia (kvety má ružové alebo tehlovočervené) aj tolerancia voči znečistenému mestskému ovzdušiu a ozdobné voňavé plody. Obrovské množstvo kvetov ozdobí tento ker vždy v apríli až máji. Patrí k druhom, ktoré nevyžadujú pravidelný rez. Dôležité je však vyhradiť mu dostatok miesta, zvykne sa totiž rozrásť do šírky. Jarnou klasikou je zlatovka (Forsythia intermedia), často označovaná aj ako zlatý dážď. Patrí k nenáročným opadavým krom, vynikne samostatne aj v skupinách spolu s inými krami, no pestovať sa môže aj vo forme voľne rastúceho či tvarovaného živého plota. Menej časté sú v našich záhradách trojpuky (Deutzia).
V ponuke je viac druhov aj odrôd. Ide o úplne nenáročné kry s pôvabnými voňavými kvetmi, či už jednoduchými alebo plnými, bielymi či ružovými. Zvoliť môžete druhy s nižším alebo vyšším rastom. Tento ker ocení dostatok slnka, nádherne sa ukáže v mestskej aj vidieckej záhrade. Nepatrí k často vysádzaným, no rozhodne k tým najvďačnejším. V poslednej dobe sa k viac obľúbeným záhradným krom opäť zaradili aj vajgélie (Weigela). Vybrať si môžete z viacerých druhov a odrôd. Kvety tejto dreviny sú trúbkovité, biele, ružové alebo bordové. Niektorí zástupcovia okrem krásnych kvetov ponúkajú aj ozdobné listy, bielo panašované alebo sfarbené do tmava. Vajgélia ocení dostatok slnka, výživnú pôdu a ak je pravidelne strihaná, každoročne poteší veľkou nádielkou kvetov, ktoré lákajú mnohé druhy užitočného hmyzu. Počas jari môžu záhradu ozdobiť, vyfarbiť a prevoňať aj orgovány, no okrem tých najviac pestovaných sa vyplatí vyskúšať aj nenáročnejší orgován Mayerov (Syringa meyeri). Má síce menšie kvety, ale býva ich viac a sú voňavejšie.
Letný karneval
Množstvo pekných a nenáročných krov rozkvitá aj počas leta. Koniec jari a začiatok leta patrí exoticky pôsobiacemu a nenáročnému kalykantu (Calycanthus floridus), ktorý púta vínovočervenými kvetmi s korenistou vôňou. Neskôr v lete rozkvitá ibištek sýrsky (Hibiscus syriacus). Lievikovité kvety tejto dreviny sú buď biele, fialové, alebo ružové, jednoduché aj plné. Tejto drevine ulahodia slnečné a teplejšie záhrady a pestovať ju môžete nielen v tvare kríka, ale aj menšieho stromčeka. Klenotom slnečnej kvetinovej záhrady môže byť aj budleja (Buddleja davidii). Púta dlhými, najčastejšie ružovými alebo fialovými, sladko voňajúcimi súkvetiami, ktoré intenzívne lákajú motýle.
Text: Daniel Košťál, foto: pexels.com