Onedlho začína nový rok 2025. Všetci túžobne očakávajú príchod niečoho lepšieho a krajšieho. Väčšina ľudí si dáva rôzne záväzky a ciele. Novoročné predsavzatia sú pre mnohých z nás tradičnou súčasťou tohto obdobia. Niektorí im ale nevenujú pozornosť vôbec.
S novým začiatkom automaticky vzniká aj túžba po zmene, sebareflexia a motivácia. Avšak aj keď si predsavzatia dávame s dobrým úmyslom, ich dodržanie býva často náročné až nemožné. Koľkokrát sme si už povedali: v novom roku sa naučím nový jazyk, schudnem, začnem so športom a pod. Nestalo sa tak. V čom je teda problém?
Ľudia si dávajú predsavzatia, pretože veria, že nový rok je príležitosťou na nový začiatok. Tento pocit môže byť silný, najmä po náročnejšom a horšom roku, a vedie nás k túžbe zlepšiť svoj život, zdravie alebo rodinné vzťahy. Psychologicky nás motivuje aj symbolický nový začiatok, ktorý nám vdychuje novú energiu.
Prečo predsavzatia nefungujú?
Jedným z hlavných dôvodov, prečo predsavzatia zlyhávajú, je podľa psychológov nedostatočne definovaný cieľ. Mnohí ľudia si dávajú predsavzatia ako „chcem schudnúť“ alebo „chcem byť šťastnejší“, avšak bez konkrétneho plánu a jasných krokov. Tým pádom je veľmi ťažké dosiahnuť výsledky. Podľa psychológov presnejšie stanovené ciele zvyšujú výrazne šancu na úspech.
Nízka motivácia a podpora okolia
V mnohých prípadoch môže chýbať vnútorná motivácia. Ak je predsavzatie založené na vonkajšom nátlaku bez vnútornej motivácie, môže byť ťažké ho dodržať. Podpora zo strany priateľov a rodiny tiež zohráva významnú úlohu. Ak má človek okolo seba motivujúcu rodinu a prostredie, je pravdepodobnejšie, že sa mu podarí naplniť svoje predsavzatia.
Rutina a zvyky
Nie nadarmo sa vraví, že zvyk je železná košeľa. Ťažko sa mení. Ak máme rokmi vybudované určité návyky, je náročné ich nahradiť novými, aj keď si to želáme. Psychológia nám hovorí, že zmena si vyžaduje čas a vytrvalosť, pričom mnohí ľudia sa rýchlo vzdávajú, ak nevidia výsledky ihneď.
Veľké množstvo predsavzatí
Ďalším problémom je, že si niektorí ľudia dávajú až príliš veľa predsavzatí naraz. To môže viesť k frustrácii, keďže je ťažké sústrediť sa na viacero cieľov súčasne. Lepšie je zamerať sa na jedno kľúčové predsavzatie, napríklad: schudnem 10 kilogramov počas nasledujúceho roka. A budem pracovať iba na tom. Prípadne: vždy pred spaním prečítam jednu kapitolu knihy.
Novoročné predsavzatia sú pre mnohých symbolom nádeje na zlepšenie, aby sme však zvýšili šance na ich dodržanie, je nutné stanoviť si konkrétne ciele. Dôležité je hlavne mať trpezlivosť so sebou samým. Zmena je dlhodobý proces a úspech prichádza s vytrvalosťou a trpezlivosťou.
Tradícia novoročných predsavzatí má svoje korene v kultúrnych tradíciách. V mnohých spoločnostiach je očakávané, že si ľudia na začiatku roka stanovia ciele, ktoré chcú dosiahnuť, Slováci nie sú výnimkou. Dôležité je zamyslieť sa nad tým, čo skutočne chceme a čo vieme ovplyvniť. Potom všetko pôjde ľahšie. A ak aj nevieme plniť predsavzatia na 100 %, nestresujme a neobviňujme sa. Život treba brať s určitou dávkou ľahkosti.
Text: Natália Bosáková, foto: unsplash.com