Choďte, ale rýchlo

301
rychla chodza

Na jar sa oplatí trochu povzbudiť „kondičku“. Vo fitku je pre vás príliš veľa ľudí a beh vám dáva zabrať? Tak skúste chodiť. Ale rýchlo. Rýchla chôdza vás totiž nabudí a dokonca budete po nej aj kreatívnejší.   

Výhoda rýchlej chôdze je, že nemusíte mať odcvičené hodiny, ale môžete byť aj profesionálny športovec a vždy „zaberie“. Potvrdzuje to aj Alex Gazda, osobný tréner, ktorý vidí výhodu – v porovnaní napríklad s takým behom – aj v menšom riziku zranenia. „Pomáha tomu fakt, že pri rýchlej chôdzi sa väčšina ľudí dokáže sústrediť na správne dostupovanie, držanie tela, dýchanie.“

Zo skúseností osobného trénera vie, že ju dokážeme praktizovať častejšie ako napríklad spomínaný beh. „Keď odporučím trikrát do týždňa beh, tak väčšinou príde nejaká výhovorka, prečo sa to nedá. Ak poviem to isté o rýchlej chôdzi, podarí sa to klientom oveľa ľahšie.“

rychla chodza

Gazda pridáva k pozitívam rýchlej chôdze najmä zvýšenie tepovej frekvencie, posilňovanie celého tela, zlepšenie dýchania a prietoku krvi. Dokáže však vraj pomôcť i pri náprave chybnej chôdze. „Určite si najmä zo začiatku sledujte chodidlá a kolená. Majú ísť správne. Inými slovami – koleno vám má smerovať dopredu pred vás a špička nohy má nasledovať smer kolena.“

Správne to ale nepôjde ani bez dobrej obuvi. Tréner radí zvoliť obuv podľa typu nášho našľapovania. Iný typ je potrebný pri takzvanej pronácii, čiže nadmernom vnútornom našľapovaní a iný pri supinácii, vonkajšom našľapovaní. „Druhý faktor je, aby tenisky boli určené na terén, po ktorom budete chodiť. Nekupujte si topánky na betón, keď s nimi pôjdete do lesa. Naozaj na tom záleží.“

rychla chodza

No a zdá sa, že či idete behať, plávať, bicyklovať alebo na rýchlu chôdzu – malá rozcvička vás neminie. „Pred aj po rýchlej chôdzi si doprajte napríklad párminútový statický strečing.“ No a podľa Gazdu sa nám bude lepšie „chodiť“, ak sa k nám niekto pridá. Na druhej strane, ak vnímame stagnáciu, skúsme zmeniť priestor pre rýchlu chôdzu alebo dĺžku tejto aktivity.

Pohyb je liek pre telo aj dušu a podľa Dušana Fábika, psychológa, najmä ten pravidelný má mnoho prínosov. „Zmierňuje dokonca symptómy psychických ťažkostí a podporuje naše kognitívne funkcie. Pomôcť dokáže pri Alzheimerovej chorobe.“

Najpodstatnejší faktor úspechu vidí Fábik v uvoľnenej mysli. Ak ľudovo povedané pri pohybe „vypneme hlavu“, môže nám to skutočne pomôcť aj po psychickej stránke. „Úzko s tým súvisí, že vybraný šport by mal byť pre človeka prirodzený a príjemný. Ak je niekomu nepríjemný beh a rád chodí, urobí pre svoju psychohygienu viac, keď pôjde na turistiku, ako na bežeckú trať.“

rychla chodza

A nielen uvoľnená, ale aj kreatívna môže byť vaša myseľ po rýchlej chôdzi. Potvrdzujú to Fábikove slová o výskume z roku 2014: „Výsledky štúdie uvádzajú, že chôdza zvyšuje u ľudí kreativitu až o 60 %. Zároveň ju vieme veľmi ľahko zaradiť do každodenného života, napríklad aj v školách či pracovnom prostredí.“

Text: Eva Vašková, foto: pexels.com