V mestách nemusíme hľadať len tradičné pamiatky v historických centrách či najlepšiu kaviareň zo sociálnych sietí. Načerpajme inú energiu. Poďme na „zelenú prechádzku“ Bratislavou a Prahou.
V Bratislave vymeňme návštevu hradu, Hlavného námestia či nábrežia pri známom obchodnom centre za piknik v sade, občerstvenie v horárni alebo opekanie v mestskom lesoparku.
Ako uvádza Hana Kucharovičová z Bratislavskej organizácie cestovného ruchu, Sad Janka Kráľa je najstarším parkom v strednej Európe. „Nájdete tu tieň pod gaštanmi, miesto na piknik a oddýchnete si v polkruhových sedeniach s kamennými zobrazeniami zverokruhu priamo pri vašom znamení.“ Nájdeme tu dokonca platany, ktoré si pamätajú monarchiu. Park bol totiž zriadený ešte za čias Márie Terézie. Dominantou je tu gotická vežička. Kedysi sa týčila nad františkánskym kostolom, dnes je neodmysliteľným altánkom sadu. Ak si v lete prechádzku predĺžime až na mestskú pláž Tyršák, čakajú tu na nás výhľady napríklad na takzvané UFO Mostu SNP. Kucharovičová vyzdvihuje, že táto časť na druhom brehu Dunaja je takou zelenou oázou, kde si vychutnáme napríklad kávu pri pohľade na rieku a plaviace sa lode.
Už takmer 150 rokov má Bratislava aj Horský park, patrí k najstarším v hlavnom meste a obľúbenou je tu miestna horáreň. „Dnes je tu kaviareň a za ňou kontaktná mini zoo. Zaujímavosťou je historický altánok, terasa s pamätníkom Henricha Justiho, vtedajšieho starostu mesta, ktorý sa zaslúžil o túto zelenú časť mesta či 242 schodov, ktoré sú pre mnohých bežcov výzvou. Do Galérie Horský park s dielami významných slovenských umelcov v jeho exteriéri máte ,dvere otvorené’ celý rok.“
Ďalšou „zelenou destináciou“ Bratislavy je Mestský lesopark. „Železná studienka je obľúbená už vyše 180 rokov, od čias, kedy tu boli kúpele. Dnes si tu zašportujete alebo len vyvetráte hlavu pri prechádzke. Sú tu vyhradené miesta na opekanie či grilovanie. No a lanovkou sa odtiaľto odveziete až na Kamzík.“
Kucharovičová pripomenula, že bratislavská MHD prevádzkuje aj „zelené linky“. Ekologickými autobusmi sa odvezieme i k ďalším oddychovým miestam.
Ani v Prahe nemusíme ísť iba na „Staromák“ či Karlov most. Prejdime sa z Letenských sadov cez Chotkove sady až k Jeleniemu priekopu. Tip dáva Klára Janderová z Prague City Tourism. „Tieto miesta na seba nadväzujú, môžete si urobiť dlhú prechádzku len kúsok od pražského centra. Letenské sady očaria výhľadmi, prípadne večerným koncertom. Chotkove sady susedia s Letohrádkom kráľovnej Anny a Kráľovskou záhradou na Pražskom hrade. Takáto prechádzka je kultúrno-historický zážitok.“
Letohrádok je tým najdokonalejším vyjadrením renesančného slohu v Čechách. Romantickú atmosféru dotvára bronzová spievajúca fontána. Janderová doplnila, že od letohrádku vedie do Letenských sadov aj cyklotrasa.
Za Přemysla Otakara II. vznikla kráľovská obora, dnes nazývaná Stromovka. „Má potenciál na pikniky pri vodných plochách i pod košatými stromami. Sú tu verejné miesta na grilovanie s elektrickými grilmi.“
Stromovku spoznáme aj cez náučný chodník. Informačné panely zoznamujú s tunajšou faunou i flórou aj históriou parku. No a oplatí sa sem prísť aj s deťmi. Vyšantia sa na lanovej preliezačke či lezeckej stene.
Mladému grófovi Jánovi Vojtechovi zo Štenberka sa kedysi na cestách po Taliansku zapáčili miestne vily, a tak jednu „preniesol“ aj do Prahy. Hovoríme o zámku Troja. „Je to ideálna prechádzka pre fanúšikov architektúry a umenia. V zámku je expozícia umeleckej zbierky v správe Galérie hlavného mesta Prahy.“
Zámok obklopuje geometricky upravená francúzska záhrada a sady s viničom. Zaujímavé sú plastiky vonkajšieho schodiska zámku. Zadívate sa na boj Titanov s antickými bohmi, ale aj na alegórie denných i nočných období a svetadielov.
Text: Eva Vašková, foto: Bratislava Tourist Board, Prague City Tourism