Dary prírody využite na maximum – sušte ich aj odšťavujte

223
Orava

Dary prírody zo záhradky či objavené na potulkách lúkami a lesom si môžete vychutnať okamžite – zeleninu schrúmať na raňajky, ovocie na desiatu, z nájdených húb uvariť poctivú polievku a bylinky zaliať vriacou vodou, aby ste vychutnali svoj obľúbený bylinkový čaj.

Ak ich však máte viac, než stihnete okamžite spotrebovať, spracujte si ich do zásoby. Okrem zamrazenia, zavárania či odšťavovania nezabudnite ani na sušenie. V každej podobe ovocie i zelenina spestria váš jedálniček a vaše telo nadopujú vitamínmi v boji s virózami. Preto sa doma oplatí mať šikovný odšťavovač, smoothie maker aj sušičku ovocia, zeleniny, húb a byliniek. Na trhu máte na výber elektrospotrebiče od rôznych značiek. Prinášame vám cenné rady pre ich výber a pár tipov na šikovných elektro pomocníkov od slovenskej značky Orava.

Odšťavovač – ktorý je pre vás ten pravý

Orava_Taurus_2_lifestyleZdravím nabité ovocné i zeleninové šťavy pochutia malým i veľkým nielen na raňajky. Odšťavovať môžete nielen citrusy, jablká a cviklu. S prípravou chutných a zdravých štiav od výmyslu sveta vám pomôže šikovný odšťavovač. Aký by mal byť? V prvom rade by mal mať vysoký výkon motora, aspoň 1 000 W, aby zvládol bez problémov aj dlhšie odšťavovanie bez prehrievania motora. Praktickou funkciou je reverzný chod motora, ktorý chráni motor pred upchaním aj pri maxi porcii odšťavených kúskov. Šikovnou vychytávkou je veľký otvor plniaceho hrdla na vkladanie ovocia a zeleniny. Ak je dostatočne veľký a zmestí sa doň hoci aj celé jablko alebo ošúpaný citrus, nestrácate čas a energiu zbytočným krájaním surovín na malé kúsky. Mal by disponovať aspoň dvomi rýchlosti odšťavovania, ktoré môžete prepínať podľa konzistencie a tvrdosti tej ktorej suroviny. Poteší aj nízka hlučnosť odšťavovača počas práce. Praktickým parametrom je aj vysoká plynulosť prevádzky, ktorú zabezpečuje inteligentné odvádzanie drviny s vlákninou z odšťavovača počas odšťavovania – cez otvor do samostatnej nádoby alebo do odšťaveného moku, ktorý obohacuje o vlákninu (v opačnom prípade sa vám bude v odšťavovači hromadiť, takže kolotoč odšťavovanie – stop – čistenie – odšťavovanie si zopakujete častejšie, než by vám bolo milé). Odšťavovač by mal byť zhotovený z vysokokvalitných materiálov, aby vydržal aj nárazy a pracovný nápor. Zároveň by sa mal dať jednoducho obsluhovať a čistiť. Ak bude práca s ním náročná a z čistenia sa stane adrenalínová hra nervov, raz a navždy skončí zaprataný kdesi v policiach a odšťavovaniu u vás doma odzvonilo.

Naším tipom je nízkootáčkový závitkový odšťavovač Orava Taurus-2. Je stelesnením revolučného spôsobu domáceho odšťavovania: ovocie a zeleninu lisuje ako mlynček na mäso a tak z nej získava viac šťavy, ktorá obsahuje až 10-krát viac biologicky aktívnych látok v porovnaní so šťavou získanou vysokootáčkovým odstredivým odšťavovačom. Pri maximálnom počte otáčok 110 ot/min vám do pohára stečie šťava nabitá vitamínmi vrátane „céčka“, ktoré sa tak ľahko neznehodnotia, keďže pri nízkootáčkovom odšťavovaní nedochádza k oxidácii. Odšťavovač má veľké vkladacie hrdlo, takže suroviny nemusíte krájať na malé kúsky. Nádoba na šťavu má objem 800 ml, nádoba na dužinu 600 ml. Dužinu nevyhadzujte, usušte ju, stačí ju zaliať vriacou vodou a váš čaj je hotový. V manuáli na používanie výrobku nájdete top 10 receptov na mix zdravých štiav, napríklad Nezabúdaj, Zelený detox či Posilňovač organizmu. Taurus-2 môže byť váš za 99 eur.

Orava Taurus-2

Smoothies od výmyslu sveta

V posledných rokoch sa aj na Slovensku tešia veľkej obľube smoothies, ktoré si môžete namiešať podľa vlastnej chuti z ovocia a zeleniny. Recepty na smoothie nájdete na internete, mnohé vyšli aj knižne. Okrem skvelej chuti ponúkajú aj benefity, ktoré napomáhajú liečeniu organizmu. Pozor však, smoothie makery nie sú odšťavovače! Sú to mixéry s vysokým počtom otáčok, ktoré vám vložené ingrediencie rozmixujú do hladkej konzistencie. Ideálne je, ak umožňujú využiť aspoň dva rýchlostné stupne. To, čo z útrob smoothie makera získate, nie je – hoci to tak vyzerá – nápoj, ale jedlo! Preto popri „pití“ smoothies pite aj veľa tekutín, hlavne čistú vodu. S ovocnými smoothie to nepreháňajte – príliš veľa fruktózy znamená nápor pre pečeň, ktorá ju musí rozkladať, a neraz môže za stukovatenie pečene. Smoothie zakaždým chutí inak, podľa toho, aké ovocie a zeleninu si do neho namixujete. Je tak rýchlou, zdravou a pestrou alternatívou desiaty či olovrantu. Aj po cvičení v posilňovni a tréningu v exteriéri zasýti a dobije telo potrebnou energiou. Najlepšie však chutí, keď je čerstvo rozmixované tesne pred konzumáciou. A práve na to vám výborne poslúži prenosný USB smoothie mixér Orava RMU-40. Doma ho nabijete, nakrájate doň kúsky ovocia a zeleniny a takto pripravený si ho vezmete so sebou. Keď vás zastihne hlad, len stlačíte tlačidlo na vrchnáku mixéra a zdravý pokrm je za pár sekúnd hotový. Vychutnať si svoje obľúbené, dokonale svieže smoothie tak môžete aj v práci, v posilňovni, na výlete aj uprostred lesa. Objem 400 ml je postačujúci na naozaj výdatnú desiatu alebo olovrant. Mixér sa môže pochváliť extra ostrým antikorovým štvorčepeľovým nožom, rýchlosťou až 20 000 ot/min a praktickým uškom pre pohodlný transport. Váži 500 g a je naozaj spratný, takže sa vám bez problémov zmestí aj do väčšej kabelky, športovej tašky či do ruksaku. RMU-40 môže byť váš za 33,90 €.

Orava RMH40

Sušte vo veľkom – aká sušička potravín je pre vás tá pravá

Kľúčovým pri domácom sušení ovocia a zeleniny je nízka spotreba elektrickej energie spotrebiča. Ak by bola sušička „žrútom“ elektriky, sušenie zdravím nabitých kúskov by mohlo výrazne nabúrať váš rozpočet. Ideálne je ak, je vo výbave spotrebiča 5 až 7 mriežok na sušenie potravín. Ak ich je menej, musíte „otočiť“ viac sušiacich cyklov a sušenie vám trvá pridlho, ak ich je viac, v sušičke je viac nakrájaných plátkov potravín, čo môže znamenať, že sa proces sušenia predĺži, alebo nebudú všetky kúsky usušené ideálne. Praktické sú sieťky na sušenie malého ovocia, ktoré bývajú v príslušenstve niektorých modelov. Dobrá ventilácia zabezpečí, aby sa dary prírody usušili rovnomerne na všetkých mriežkach. Sušička by mala mať možnosť v regulovať teplotu sušenia od 35 do cca 60 0C v závislosti od konkrétneho typu sušenej potraviny. Praktické sú sušičky s displejom, na ktorom jasne vidíte, na ako dlho a pri akej teplote a výkone potraviny sušíte. Šikovným riešením je na sušičke využitie časovača, takže ju môžete nechať samostatne pracovať, keď je noc a sušička využíva lacnejší nočný prúd a vy spíte. Po skončení prednastaveného času sa spotrebič automaticky vypne. Pri sušičke je výhodou, ak sú veko a mriežky vyrobené z priehľadných materiálov, aby ste videli, či sú už plátky ovocia, zeleniny, húb a kúsky byliniek správne usušené, alebo im ešte trochu treba „dôjsť“. Ak by boli tieto časti vyrobené z nepriehľadných materiálov, museli by ste pri zisťovaní, v akom stave je proces sušenia, otvárať sušičku a z nej  by zbytočne unikalo teplo.

Orava_SU104

Naším tipom je sušička ovocia, zeleniny, húb a byliniek Orava SU-105. Má až 10 mriežok, ktoré vám umožnia rýchlo usušiť aj väčšie objemy z darov prírody. Jednoducho sa ovláda, umožňuje nastaviť teplotu sušenia od 40 do 70 0C a regulovať teplotu prúdiaceho vzduchu podľa potreby kedykoľvek počas sušiaceho cyklu. Vďaka digitálnemu časovaču si na nej zvolíte aj konkrétny čas sušenia s automatickým vypnutím, a to až do 48 hodín. V manuáli na používanie výrobku nájdete cenné rady, ako sa staň expertom na sušenie potravín, aj praktický receptár. SU-105 môže byť vaša za 99 €.

Orava-SU-105_lifestyle

Text: Stanislava Murínová, foto: Orava, pexels.com