Dáte si dezert? Dáte si syr?

320
Syr

Čo by ste si zahryzli? Sladkú tyčinku? Jablko? „Desať deka“ tresky a rožok? A čo tak syr?

Ak premýšľate nad večerou, pokojne vám takú mozzarellu odporučí aj výživová poradkyňa. Ak ním chcete doladiť malé občerstvenie, podľa šéfkuchára pridajte ovocie. No a ak sa chystáte do reštaurácie, syr ako samostatné jedlo na jedálnom lístku hľadajte pri dezertoch.

Zdravá potravina plná výživových látok. Aj to je dôvod, prečo má mať syr miesto v našom jedálničku. Verili by ste, že sú to slová výživovej poradkyne? Lenka Petríková dopĺňa, že dokonca práve syry s vyšším podielom tuku majú väčší podiel bielkovín, zdravých tukov a vitamínov ako A, B12 či vápnika a zinku. „Osobne kvalitné syry určite odporúčam. Tučnejšie ako brie, čedar alebo bryndzu konzumujme kvôli vyššiemu podielu kalórií doobeda. Menej tučné, takzvané ,fit’ syry ako mozzarella či cottage cheese si vychutnajme poobede.“

Syr

Zaujímavé informácie má Lenka Petríková pre tých, ktorí majú laktózovú intoleranciu. Dáva tip skúsiť syry s prirodzene nižším podielom laktózy. Sú to zrejúce syry – parmezán či pecorino. A radu má aj pri histamínovej intolerancii. Tu môžu byť pre milovníkov voľbou syry čerstvé – ricotta, mozzarella alebo cottage cheese. „V rámci zdravej výživy jednoznačne neodporúčam tavené syry a syry v črievku. Obsahujú zdraviu škodlivé taviace soli.“

Syr

Ak výživová poradkyňa spomenula, že syry sú prospešné pre naše zdravie, Andrej Turček (šéfkuchár) jej informácie o syroch zhrnul stručne, že vo väčšine prípadov ide naozaj o kalorickú bombu. „Ale jeden syr má približne len 1 % tuku – sú to olomoucké syrečky.“ Od tejto „voňavej“ špeciality prejdime, keď už má slovo šéfkuchár, ku kombináciám, ktoré má syr rád. Andrej Turček spomenul krémové rizotá, cestoviny či obľúbenú pizzu. No pridáva aj gastronomickú zásadu, a tá jasne hovorí, že syr sa nikdy nekombinuje s morskými plodmi a rybami.

SyrNo výborne si rozumie s medovo horčicovým dipom, ovocným chutney a, samozrejme, orieškami a hroznom. V rozprávaní o syroch „sa pristavil“ aj pri bielej a modrej plesni syrov. Syry s bielou plesňou sú vo vnútri krémové až smotanové. Tie s modrou plesňou sú dosť výrazné až ostré. „Syry v jedálnych lístkoch nájdete väčšinou v časti Dezerty. Syr sa môže konzumovať pred hlavným jedlom alebo ako dezert po hlavnom jedle. Ako príloha nie je vhodný. Skôr ako doplnok do jedla.“

Syr

No a na záver je tu jeden recept so syrom od výživovej poradkyne Lenky Petríkovej. Kombinuje slané aj sladké – croissanty zo syrového cesta. Potrebovať budeme 1 mozzarellu, 1 vajíčko, javorový sirup alebo iné sladidlo a 125 g múky. „Rúru si vyhrejeme na 180oC. Mozzarellu rozmixujeme spolu s 1 PL nálevu z mozzarelly. Pridáme 1 vajíčko a sladidlo podľa chuti. Po pridaní múky, napríklad aj bezlepkovej či ovsenej, vypracujeme zo zmesi cesto. Rozvaľkáme ho do tvaru obdĺžnika a nakrájame na šesť trojuholníkov. Tie naplníme podľa chuti, napríklad domácim džemom.“ Výživová poradkyňa ďalej v recepte pokračuje v zrolovaní trojuholníkov od širšej k užšej časti, aby vznikol tvar croissantu. Potom už len potrieme žĺtkom a dáme piecť na 20 minút. Lenka Petríková to ešte pred pečením vylepšila posypaním nasekanými orechmi.

Syr

Text: Eva Vašková, foto: pexels.com