Radi chrúmete oriešky a na stole máte vždy po ruke misku ich rôzneho mixu? My sme pre vás „mixli“ postrehy výživového poradcu aj šéfkuchára a pýtali sa ich, čo hovorí na orechy zdravá strava aj kuchyňa.
Antioxidanty proti zápalom, vitamín E pre zdravú pokožku, horčík proti srdcovo-cievnym ochoreniam či fosfor a vápnik pre zdravé kosti. Aj tieto benefity spomína v prípade orechov na úvod Tomáš Hadžega, výživový poradca.
„Je dôležité povedať, že orechy patria medzi zdravé formy tukov, a to vďaka svojmu obsahu nenasýtených mastných kyselín, najmä omega-3 mastných kyselín. To sa môže pozitívne prejaviť napríklad znížením vysokého cholesterolu, krvného tlaku i rizika cukrovky II. typu.“
Ako Hadžega doplnil, ak nie sme na orechy alergickí, tak sú výborným spôsobom, ako podporiť zdravie mozgu, znížiť hmotnosť či preventívne sa chrániť proti civilizačným chorobám.
Z konkrétnych orechov vyberá napríklad mandle a vlašské orechy. „Sú prospešné napríklad pre zlepšenie spánku, udržujú vitálny náš mozog a v rozumnej miere si ich môžeme dopriať v podstate denne.“
Nevyhýbal by sa však žiadnemu konkrétnemu druhu orechov. Zvoliť by sme mali podľa Hadžegu na základe vlastnej chuti, dostupnosti, ale aj zdravotného stavu. „Pozor si však dajme, aby sme ich konzumovali v naturálnej forme. To znamená nie v kombinácii pražené a solené. V takom prípade si totiž doprajeme navyše vysoké množstvo nezdravých tukov a soli.“
Pistácie, kešu, mandle a mohli by sme pokračovať v menovaní rôznych druhov orechov. A však by ste určite nezabudli na arašidy? Nič by sa nestalo. Ako sa totiž zhodli výživový poradca aj šéfkuchár Andrej Turček, arašidy sú strukovina. Povedzme, že k orechom sa omylom „zakotúľali“.
Turček ako šéfkuchár sám spomína na domáce orechové lahôdky ako šúľance s orechmi či orechové buchty. No pridáva aj niečo z modernej kuchyne. „Najčastejšie ich používam do krémov, dezertov či do ich korpusov. Ale pridávam ich aj do šalátov, do dresingov, pečené v cestíčku, skaramelizované. Skvele vyznejú pri syroch či krémovom talianskom rizote. Gorgonzola a pekanové orechy sú v prípade rizota vynikajúca kombinácia.“
A do „vlastnej kuchyne“ nás pustil ešte bližšie. Prezradil totiž niečo z menu, ktoré ponúkajú v reštaurácii, kde aktuálne pôsobí. Čo by ste povedali na prvý chod prepájajúci chute kváskového chleba, vyšľahaného masla s údenými kešu a údenými chilli vlasmi?
„Spomenúť však môžem i ľahký dresing na šalát či k burrate. Pripravíme si ho zo 180 g olivového oleja, 100 g lúpaných pistácií, 50 g mätových listov, 90 g medu, 80 ml limetky a 120 ml vody. Všetko spolu zmixujeme a máme výborný dresing na šalát alebo k neutrálnemu syru.“
Text: Evka Vašková, foto: pexels.com